Business Model Canvas یک روش مختصر و مفید برای بیان مدل تجاری کسب‌و‌کارها است. امروز که بعد از مدتی دوباره می‌خواستم مدل تجاری یک طرح رو بنویسم، سراغ منابع مفید در این رابطه رفتم. بهترین صفحاتی که پیدا کردم، به جز کتاب خوب و مفصل Business Model Generation، این صفحات بود: سایت Instructables و سایت Xtensio و سایت Canvanizer. همچنین سایت Canvanizer ابزار بسیار خوبی برای ایجاد BMC به صورت آنلاین و ارائه می‌کند.

Cloudron پلتفرمی است که روی یک سرور نصب می‌شود و با استفاده از Docker می‌تواند اپ‌های اپن‌سورس با کیفیتی را که در Cloudron App Store تعریف شده‌اند، روی آن سرور راه‌اندازی کند. علاوه بر نصب آسان اپ‌ها و مدیریت خودکار جزئیات، امکان مدیریت یکپارچه‌ی کاربران و دسترسی به اپ‌های مختلف، و امکان پشتیبان‌گیری مستقیم از داده‌های اپ‌ها برای سازمان‌هایی که می‌خواهند از راهکارهای اپن‌سورس برای ایجاد بستر IT خود استفاده کنند، بسیار مفید است.

Snap مکانیزمی برای بسته‌بندی برنامه‌ها در لینوکس است که توسط Canonical ارائه شده است. هر Snap یک فایل سیستم squashFS حاوی کد برنامه و تمامی کتابخانه‌های مورد نیاز آن است. کد برنامه در این فایل سیستم فقط خواندنی است، و پس از نصب بخشی مجزا و قابل نوشتن برای نگهداری داده‌های لازم برنامه در آن ایجاد می‌شود. به همین خاطر امکان نصب و به‌روزرسانی برنامه‌های Snap به راحتی و بدون ایجاد تداخل با سایر بسته‌های سیستم عامل ممکن است. همچنین امکان محدودسازی دسترسی‌ها و تعریف واسط مشخص میان برنامه و سیستم عامل با این معماری وجود دارد.

در فروشگاه Snap برنامه‌های خوب و با کیفیتی در دسترس است. هرچند تعداد این برنامه‌ها کم است و حجم زیادی دارند. اضافه شدن برنامه‌های کاربردی با کیفیت لینوکسی به این فروشگاه می‌تواند استفاده از لینوکس را برای کاربران تازه‌کار بسیار تسهیل کند. مزیت دیگر این فرمت امکان اجرا روی تمام توزیع‌های لینوکس و حتی دستگاه‌های IoT دارای لینوکس است.